You are currently viewing DELNA SEKMĒ JAUNĀ TRAUKSMES CELŠANAS LIKUMA NORMU IEVIEŠANU

DELNA SEKMĒ JAUNĀ TRAUKSMES CELŠANAS LIKUMA NORMU IEVIEŠANU

  • Post category:Jaunumi

“Sabiedrība par atklātību – Delna” (Delna) sekmē 2022. gadā pieņemtā jaunā Trauksmes celšanas likuma normu pareizu ieviešanu un interpretāciju valsts iestādēs un rūpējas par trauksmes cēlējiem likumā noteikto aizsardzības garantiju piemērošanu. Viens no svarīgākajiem Trauksmes celšanas likuma mērķiem ir nodrošināt pienācīgu trauksmes cēlēju aizsardzību. Tas ir iespējams, ja pēc iespējas biežāk saņemtie ziņojumi tiktu atzīti par trauksmes cēlēju ziņojumiem.

Delnas juridiskā konsultante Krista Asmusa tikās ar vairākām valsts pārvaldes iestādēm un apkopoja būtiskākās atziņas par šobrīd aktuālajām Trauksmes celšanas likuma piemērošanas problēmām, kā arī pētīja sīkāk konkrētus gadījumus. Krista norāda: “Starp valsts iestādēm pastāv nepilnīga izpratne par to, kas jāņem vērā, lemjot par trauksmes cēlēja statusa piešķiršanu vai nepiešķiršanu. Bieži vien kompetentās institūcijas ne līdz galam apzinās, ka trauksmes cēlējam šis statuss nozīmē tiešām daudz – tās ir aizsardzības garantijas, piemēram, pret nelabvēlīgām sekām darba vietā, psiholoģisko teroru u.c.. negācijām. Neredzot šīs aizsardzības garantijas, cilvēkam zūd ticība trauksmes celšanas mehānismam un cilvēks var izvēlēties neziņot kompetentajām iestādēm.”

Delna šīs aktivitātes īstenoja Aktīvo iedzīvotāju fonda projektā “Atslēga trauksmes celšanas veicināšanai”. Delna apkopoja Trauksmes celšanas likuma ieviešanas problemātiku, attīstīja sadarbību ar žurnālistiem, kā arī pētīja sīkāk trauksmes cēlēju ziņojumu par iespējamu negodprātīgu rīcību Līvānu novada domē un Daugavpils Universitātē pienācīgu nenovērtēšanu no tiesībsargājošo iestāžu puses. Tāpat Delna sniedz ieteikumus likuma piemērošanai un projekta noslēgumā publicēja “Vadlīnijas trauksmes cēlēju ziņojumu izskatīšanai“, kā arī apkopoja un publicēja īpaši būtisko, kas jāzina katram potenciālajam trauksmes cēlējam un jāņem vērā kompetentajām iestādēm, izskatot trauksmes cēlēja ziņojumu un piešķirot cilvēkam trauksmes cēlēja statusu. Aicinām iepazīties arī šiem materiāliem Delnas mājaslapā  un sociālajos tīklos.

Papildu informācija: Inese Tauriņa, direktore, inese.taurina@delna.lv, Krista Asmusa, juridiskā konsultante, krista.asmusa@delna.lv.

Šī relīze ir sagatavota ar Islandes, Lihtenšteinas un Norvēģijas atbalstu caur EEZ un Norvēģijas grantu programmu “Aktīvo iedzīvotāju fonds”. Par relīzes saturu atbild biedrība “Sabiedrība par atklātību – Delna”.

Ja pamanījāt kļūdu, lūdzu, vispirms iezīmējiet to un pēc tam nosūtiet mūsu redaktoriem ar Ctrl+Enter.