Augsta bērnu mirstība slimnīcā
TRAUKSMES CĒLĒJS
Dr. Ēriks Meijbūms
VALSTS
Nīderlande
Celtrauksmi WEB

Bērnu kardiologs Dr. Ēriks Meijbūms informēja sabiedrību par augstiem bērnu mirstības rādītājiem slimnīcā.

Augsti mirstības rādītāji

Bērnu kardiologs profesors Dr. Ēriks Meijbūms (Erik Meijboom) kopā ar ģimeni no Amerikas devās atpakaļ uz Eiropu (Nīderlandi), lai uzsāktu darba gaitas bērnu slimnīcā. Uzsākot darbu slimnīcā kardiologs drīz vien konstatēja, ka bērnu mirstība, salīdzinot ar viņa iepriekšējām darba vietām, ir ļoti augsta.

Viņš konsultējās ar savu vadītāju un norādīja uz augstajiem mirstības rādītājiem, taču vadītājs drīzumā vēlējās doties pensijā un neiestājās par šī jautājuma risināšanu. Nerodot dzirdīgas ausis un atbalstu slimnīcas iekšienē, Ē. Meijbūms konsultējās ar savu advokātu, kurš ieteica ziņot par novēroto slimnīcas valdei.

Kādā novembra nedēļas nogalē profesors nosūtīja vēstuli slimnīcas valdei, kurā izklāstīja situāciju, pievēršot uzmanību sliktajiem ārstēšanas rezultātiem un augstajiem mirstības rādītājiem. Viņš uzdeva jautājumu – kā slimnīca plāno rīkosies tālāk? Nākamajā pirmdienā Meijbūmam lika ierasties birojā. Ierodoties viņš saņēma dokumentus, kurā bija rakstīts, ka viņš ir atlaists.

Stāsta publiskošana un tiesas lēmums

Tālākie notikumi attīstījās strauji. Vakarā profesors saņēma zvanu no žurnālista, kas apgalvoja, ka mediji no slimnīcas valdes ir saņēmuši neglaimojošus materiālus par kardiologu. Pēc konsultācijas ar savu advokātu Ē. Meijbūms pieņēma lēmumu ar medijiem nerunāt. Ārsts nolēma doties uz tiesu. Tiesa lēmumu pieņēma divu nedēļu laikā un atzina, ka Ē. Meijbūms no darba tika atlaists nepamatoti, tādēļ ar tiesas lēmumu viņu atjaunoja darbā.

Notiekošais vēl ilgi ietekmēja ārsta ģimeni. Bērniem skolā uzdeva jautājumus par tēvu, jautājumu gūzma vēlās arī pār viņa sievu.

Dzīve pēc trauksmes celšanas

Kad Ē. Meijbūms atgriezās slimnīcā, apkārtējo attieksme pret viņu bija mainījusies. Ņemot vērā, ka viņa stāsts bija izskanējis publiski, arī reputācija bija ietekmēta. Ē. Meijbūmam lika noprast, ka šajā slimnīcā viņš vairs nevarēs turpināt pilnvērtīgu darbu kā profesors. Neskatoties uz sarežģīto darba vidi, slimnīcā viņš nostrādāja vēl vairākus gadus, taču vēlāk pārcēlās un turpināja darba gaitas Šveicē. Pēc vairākiem gadiem ārsts atgriezās Nīderlandē. Viņš iesaistījās trauksmes celšanas veicināšanā un atbalstīšanā Nīderlandē valstiskā līmenī, piedalījās Trauksmes celšanas mājas izveidošanā.

Delnas Trauksmes celšanas centra atbalsts

Saskaroties ar sabiedrības intereses aizskarošiem pārkāpumiem, aicinām neklusēt un sazināties ar Delnas Trauksmes celšanas centru, zvanot uz konsultatīvo tālruni +371 25 756 653, sūtot e-pastu konsultacijas@delna.lv vai vēstuli Delnas birojam Citadeles ielā 8, Rīgā, LV 1010, Latvija.

Aicinām arī sekot līdz Delnas Trauksmes celšanas centra jaunumiem Delnas mājaslapa un celtrauksmi.lv, kā arī Delnas sociālajos tīklos Facebook un Twitter.

Biedrība “Sabiedrība par atklātību – Delna” ir starptautiskās pretkorupcijas organizācijas Transparency International Latvijas nodaļa. Delna ir Latvijas vadošā nevalstiskā organizācija pretkorupcijas jomā. Delnas mērķis ir veidot atklātu, taisnīgu un demokrātisku sabiedrību, kas ir brīva no korupcijas politikā, valsts un privātajā sektorā, kā arī personu savstarpējās attiecībās. Viens no Delnas darbības virzieniem un stratēģiski svarīga prioritāte ir pilsoniskā vide un atbildība – sabiedrības informēšana un izglītošana par atklātību un pretkorupciju, atbalsts trauksmes cēlējiem un trauksmes celšanas veicināšana.

Raksts ir sagatavots ar Sabiedrības integrācijas fonda finansiālu atbalstu no Kultūras ministrijas piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par raksta saturu atbild biedrība “Sabiedrība par atklātību – Delna”.

Ja pamanījāt kļūdu, lūdzu, vispirms iezīmējiet to un pēc tam nosūtiet mūsu redaktoriem ar Ctrl+Enter.