Skan trauksmes signalizācija, bet visi turpina iepirkties
TRAUKSMES CĒLĒJS
Atbildīgs pilsonis
VALSTS
Latvija

2013. gadā Rīgā, Zolitūdē iebruka lielveikala Maxima jumts. Tā bija viena no lielākajam traģēdijām, kas Latvijā notikusi miera laikā – dzīvību zaudēja 54 cilvēki, bet ievainojumus guva vēl 59 cilvēki.

Zolitūdes traģēdijas dienā lielveikalā Maxima trauksmes signalizācija tika atslēgta vairāk nekā 10 reizes, turklāt, tā divas reizes skanēja arī iepriekšējā dienā pirms traģēdijas. Tika veikta telpu pārbaude un apsekoti trauksmes signalizācijas iemesli, taču cilvēki netika evakuēti.

Parlamentārās izmeklēšanas komisija

Parlamentārās izmeklēšanas komisija savā gala ziņojumā norādīja, ka Zolitūdes traģēdijas cēloņi ir morālas dabas, proti, traģēdija notika apzinātas un oficiāli akceptētas cilvēku rīcības rezultātā. Visdrīzāk, ja kāds būtu savlaicīgi ziņojis par drošības pasākumu ievērošanas pārkāpumiem, traģēdija nebūtu notikusi.

Lai sabiedrības drošības pasākumi netiktu ignorēti un neatkārtotos līdzīgas nelaimes, esam atbildīgi mēs visi. Ikviens var informēt atbildīgās iestādes un amatpersonas par pamanīto apdraudējumu. Aktīvi un atbildīgi līdzcilvēki ir sabiedrības drošības garants.

Nepietiekama soda piespriešana

Gandrīz piecus gadus pēc parlamentārās izmeklēšanas komisijas gala ziņojuma tika paziņots Zolitūdes traģēdijas krimināllietas spriedums apsūdzētajiem. Zolitūdes traģēdijas krimināllieta ilga gandrīz 4 gadus, taču nesniedza pietiekami apmierinošus rezultātus. Astoņi no deviņiem apsūdzētajiem tika attaisnoti, tikai vienam apsūdzētajam piesprieda 6 gadus ilgu cietumsodu un 5 gadus aizliedza ieņemt savu amatu, kā arī viņam ir jāizmaksā kompensācija cietušajiem vairāk nekā piecu miljonu eiro apmērā. Šo tiesas lēmumu cietušie plāno pārsūdzēt, jo viņi uzskata, ka sods nav pietiekami bargs attiecībā pret notikušo traģēdiju.

Ja pamanījāt kļūdu, lūdzu, vispirms iezīmējiet to un pēc tam nosūtiet mūsu redaktoriem ar Ctrl+Enter.