Publiskie tēriņi ir slepeni
TRAUKSMES CĒLĒJS
Neo jeb Ilmārs Poikāns
VALSTS
Latvija
Foto: Ilmāra Poikāna privātais arhīvs

Ilmārs Poikāns (tautā pazīstams kā Neo), informācijas tehnoloģiju speciālists, 2010. gadā, izmantojot VID informācijas sistēmā esošos caurumus, ieguva informāciju par valsts un pašvaldību institūciju un kapitālsabiedrību darbinieku un amatpersonu patieso atalgojuma apjomu un tā izmaiņām krīzes apstākļos. Ar mediju palīdzību šī informācija tika sniegta sabiedrībai.

Publiskais sektors palielina algas un tēriņus finanšu krīzes laikā

Fakti bija šokējoši – brīdī, kad ar valdības lēmumu valstī oficiāli tika pasludināta krīze, kad tūkstošiem cilvēku samazinātas algas un daudzi zaudēja darbu, daļa no nodokļu maksātāju uzturētām institūcijām ne vien nesamazināja algas un tēriņus, bet pat pamanījās tos palielināt. Dati tika publicēti par tādiem uzņēmumiem un iestādēm kā Saeima, ministrijas, VID, Latvenergo, Rīgas Satiksme, Latvijas banka, FKTK.

Kvalitātei neatbilstošas izmaksas publiskajos iepirkumos

Neo aktivitāte arī atmaskoja par nesamērīgi augstām izmaksām izstrādāto VID informācijas sistēmu trūkumus, kas ikvienam lietotājam deva neierobežotu pieeju konfidenciāliem datiem. Pēc informācijas publiskošanas medijos tiesībaizsardzības iestādes uzsāka Neo vajāšanu un ierosināja pret Ilmāru Poikānu kriminālprocesu par patvaļīgu piekļūšanu automatizētai datu apstrādes sistēmai, bet vēlāk cēla apsūdzību par nelikumīgām darbībām ar personas datiem (tiesā attaisnots) un komercnoslēpuma iegūšanu (tiesas process vēl turpinās). Neo lieta ir tipisks trauksmes celšanas gadījums par valsts budžeta līdzekļu izšķērdēšanu.

Sabiedrības ieguvums

Pateicoties Neo, tika uzlabota VID informācijas sistēma un veiktas izmaiņas likumdošanā, par pienākumu nosakot informēt sabiedrību par valsts iestāžu amatpersonu ikmēneša atalgojumu. Neo drosmīgās rīcības rezultātā tiek veicināta gan taisnīguma izpratne sabiedrībā, gan caurskatāmība un atklātība nodokļu maksātāju naudas līdzekļu izlietošanā.

Ja pamanījāt kļūdu, lūdzu, vispirms iezīmējiet to un pēc tam nosūtiet mūsu redaktoriem ar Ctrl+Enter.

Aizvērt

Ziņojums par kļūdu

Mūsu redaktoriem tiks nosūtīts šāds teksts: