Uzņēmumi krāpjas ar nodokļiem
TRAUKSMES CĒLĒJS
Antoine Deltour & Raphaël Halet
VALSTS
Luksemburga
Foto: Antoine Deltour privātais arhīvs

Divi bijušie auditoru firmas PricewaterhouseCoopers darbinieki publiskoja darbavietā pieejamos dokumentus, kas bija uz vairāk nekā 30 000 lapām, par Luksemburgas valdības un PricewaterhouseCoopers iesaistīšanos finansiālās manipulācijās. To mērķis bija 340 Luksemburgā reģistrētiem uzņēmumiem nodrošināt iespēju izvairīties no pilnīgas nodokļu nomaksas, līdz ar to sabiedrībai nesamaksāto nodokļu kopējais apmērs tiek lēsts vairāku miljardu eiro apmērā.

Trauksmes celšana sabiedrības interesēs

Lux Leaks skandāls ieguva milzīgu starptautisku uzmanību un izgaismoja nopietnas kļūdas trauksmes cēlēju aizsardzības regulējumā. Tiesa lēmumā atzina, ka darbinieku sniegtā informācija veicināja lielāku atklātību un apsūdzētie rīkojās sabiedrības interesēs.

Trauksmes cēlēja aizsardzība

Šis skandāls liek arī pievērst lielāku uzmanību trauksmes cēlēju aizsardzībai, jo pēc tam, kad PricewaterhouseCoopers darbinieki publiskoja darbavietā pieejamos dokumentus, kompānija viņus iesūdzēja tiesā par dokumentu publiskošanu. Tiesa savā spriedumā atzina, ka viņi neatbilst trauksmes cēlēja kritērijiem, tāpēc Antuānam Deltūram (Antoine Deltour) piesprieda 12 mēnešus ilgu cietumsodu un EUR 1500 naudas sodu, bet Rafaelam Haletam (Raphaël Halet) piesprieda 9 mēnešus ilgu cietumsodu un EUR 1000 naudas sodu.

Pēc apelācijas iesniegšanas Luksemburgas Augstākajā tiesā, Antuāna Deltūra tiesas spriedums tika mainīts, atcēla 12 mēnešus ilgo cietumsodu, taču naudas sods palika, jo tiesa atzina, ka Delatūrs atbilst trauksmes cēlēja kritērijiem. Rafaela Haleta spriedums arī tika mainīts, tika atcelts 9 mēnešus ilgai cietumsods, bet naudas sods joprojām bija jāatmaksā, taču tiesa Haletu neatzina par trauksmes cēlēju.

Ja pamanījāt kļūdu, lūdzu, vispirms iezīmējiet to un pēc tam nosūtiet mūsu redaktoriem ar Ctrl+Enter.