Veselības nozare nav sakārtota
TRAUKSMES CĒLĒJS
Iveta Ozoliņa
VALSTS
Latvija
Foto: Ivetas Ozoliņas privātais arhīvs

Persona atbrīvota no amata Valsts asinsdonoru centrā par to, ka publiski pauda informāciju, ka asins pārliešanas laikā iedzīvotājiem pastāv risks inficēties ar C hepatītu.

Ceļ trauksmi par iespējamu sabiedrības apdraudējumu

Valsts Asinsdonoru centrs 2016. gadā ieviesa jaunu antivielu testēšanas tehnoloģiju, kas atklāja, ka daži pastāvīgie donori ir C hepatīta vīrusa pozitīvi. Centra direktore Iveta Ozoliņa cēla trauksmi – publiski runāja par risku inficēties ar C hepatītu no donoru asinīm, lai novērstu potenciālu sabiedrības veselības apdraudējumu. 

Nākamajā dienā pēc publiskā paziņojuma (15.12.2016.) Veselības ministrija atstādināja I. Ozoliņu no amata un uzsāka disciplinārlietu par amata pienākumu nekvalitatīvu pildīšanu, kas noslēdzās ar vadītājas atbrīvošanu no amata. I. Ozoliņa iesniedza tiesā pieteikumu par lēmuma par disciplinārsoda – atbrīvošanas no amata, atcelšanu.

Trauksmes cēlēja atzīst: “Kad es pieņēmu lēmumu to darīt, man prātā neienāca, ka sekos viss tas, kas sekoja [..]. Es esmu sajutusi represijas pret sevi arī uz kādu amata ieņemšanu nozarē. Man visvairāk būtu palīdzējis aizliegums no tā brīža, kad es publiski informēju sabiedrību par šo problēmu, ierosināt pret mani disciplinārlietu…”

Trauksmes celšana par sabiedrības apdraudējumu ir gan manās, gan tavās interesēs.

Trauksmes celšanas likuma aizsardzība

Diemžēl laikā, kad I. Ozoliņa cēla trauksmi, vēl nebija pieņemts tiesiskais regulējums trauksmes cēlēju aizsardzībai. Savukārt šobrīd, kopš 2019. gada 1. maija, ir spēkā Trauksmes celšanas likums, kas paredz trauksmes cēlējiem aizsardzības garantijas, vairs nepieļaujot izrēķināšanos no darba devēja puses, kādu piedzīvoja I. Ozoliņa. Ir pretlikumīgi, nevis celt trauksmi, bet gan radīt nelabvēlīgas sekas trauksmes cēlējam.

Cel trauksmi! Likums Tevi aizsargā.


Ja pamanījāt kļūdu, lūdzu, vispirms iezīmējiet to un pēc tam nosūtiet mūsu redaktoriem ar Ctrl+Enter.